Tax included
Quantity
Product Details
BTO101_QVT1260_EMEA_3YPSNO
5 Items
Data sheet
Warranty
36 month(s)
Net weight
4.16 kg
Gross weight
5.21 kg
WEEE tax
Yes
Packing quantity
1.00 pc(s)
Volume (m3)
0.02 m
Tare weight (kg)
1.05 kg
Gross depth (mm)
310.00 mm
Gross width (mm)
200.00 mm
Gross height (mm)
350.00 mm
WEE classification
CL109:6:2017-04-01
Paper/Pasteboard
880.00 g
Embeeded battery
Yes
TI weight (kg)
0.00 kg
Plastic (No PET)
170.00 g
Composition of battery
CL127:KT:2016-12-09
Classification of battery
CL126:NE:2016-12-09
Type of battery
Accumulator
Palette Qty
80 pc(s)
Producer
Dell
Quick Compare
Product
Sale!
Availability
Price
Description
Type
Personal computer - SFF
Warranty
36 month(s)
Net weight
4.47 kg
Gross weight
5.45 kg
WEEE tax
Packing quantity
1.00 pc(s)
Volume (m3)
0.02 m
Tare weight (kg)
0.98 kg
Gross depth (mm)
310.00 mm
Gross width (mm)
150.00 mm
Gross height (mm)
325.00 mm
WEE classification
CL109:6:2017-04-01
Paper/Pasteboard
Embeeded battery
Mouse included
Yes Yes
Colour
Black
TI weight (kg)
0.00 kg
Width
179 mm 179 mm
Dimensions (WxDxH)
9.25 cm x 29.77 cm x 33.95 cm
Height
36.5 mm 34.5 mm
Depth
182.9 mm 182.9 mm
Plastic (No PET)
Composition of battery
CL127:KT:2016-12-09
Classification of battery
CL126:NE:2016-12-09
Type of battery
Accumulator
Weight
1.25 kg 5.3 kg 1.13 kg
Product type
Mini PC PC
Package depth
250 mm
Package height
186 mm
Package width
240 mm
Package weight
2.03 kg
Storage relative humidity (H-H)
10 - 90% 10 - 90%
Operating temperature (T-T)
5 - 35 °C 5 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)
20 - 80% 20 - 80%
Storage temperature (T-T)
-40 - 60 °C -40 - 60 °C
Optical drive type
No No
Keyboard
English - Europe
Bluetooth
Yes Yes
Bluetooth version
Power
(50/60 Hz)
Power supply
65 W 90 W
Palette Qty
114 pc(s)
SSD form factor
M.2 M.2
Display included
No No
Memory clock speed
5200 MHz 5600 MHz
Internal memory type
DDR5-SDRAM DDR5-SDRAM
Memory slots
2x SO-DIMM 2x SO-DIMM
Processor family
AMD Ryzen™ 5 Intel Core 5
Processor model
8500GE 210H
Processor threads
Processor frequency
3.4 GHz
Processor cores
6 8
Processor boost frequency
5 GHz 4.8 GHz
HDMI ports quantity
1 1
DisplayPorts quantity
2 1
Wi-Fi
Internal memory
16 GB 16 GB
Wi-Fi standards
Wi-Fi 6 (802.11ax) Wi-Fi 7 (802.11be)
Operating system installed
Windows 11 Pro Windows 11 Pro
Audio system
High Definition Audio High Definition Audio
Fingerprint reader
No
USB 2.0 ports quantity
3 2
Built-in speaker(s)
Cable lock slot
Placement supported
Horizontal/Vertical
HDMI version
DisplayPort version
1.4b
Card reader integrated
Number of speakers
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1 1
Chassis type
mini PC mini PC
Storage media
SSD SSD
Memory layout (slots x size)
1 x 16 GB 1 x 16 GB
Operating system architecture
64-bit
Total storage capacity
512 GB 1 TB
Maximum internal memory
32 GB 64 GB
PRODUCT DESCRIPTION
Lenovo ThinkCentre M70s Gen 5 - SFF Core i5 i5-14400 2.5 GHz - 16 GB - SSD 512 GB - English - Europe
MOTHERBOARD CHIPSET
Intel SoC
OPERATING SYSTEM LANGUAGE
German Polish
PROCESSOR
Intel Core i5 (14th Gen) i5-14400 / 2.5 GHz (up to 4.7 GHz, (10-core)
Card Reader
3 in 1
Graphics controller
Intel UHD Graphics 730 Shared Video Memory (UMA)
SSD Capacity
512 GB 1 TB
Power supply input frequency
50/60 Hz
Cabling technology
10/100/1000Base-T(X)
Ethernet LAN data rates
1000 Mbit/s 100
Ethernet LAN
Cable lock slot type
Kensington Kensington
Operating altitude
0 - 3048 m 0 - 3048 m
Antenna type
2x2 2x2
Manufacturer Warranty
Base warranty - 1 year - on-site Extended warranty - 3 years - on-site
Environmental Standards
TCO Certified Desktops 9
Localisation
Language: English, German, French, Dutch / region: Netherlands
RAM
16 GB (installed) / 64 GB (max) - DDR5 SDRAM
Networking
1GbE
Hard Drive
SSD 512 GB - PCI Express 4.0 x4 - M.2 2280 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe)
Bundled Services
3 Years Lenovo Onsite Support + CO2 Offset 1 ton (2nd Gen)
Manufacturer Selling Program
Lenovo TopSeller
NVMe
Volume
1 L 1 L
Cache memory
20 MB
Processor cache
12 MB
Optical Storage
No optical drive
Storage Controller
SATA (SATA 6Gb/s)
Serial ports quantity
1
OS Provided
Windows 11 Pro
Password protection
Non-operating altitude
0 - 12192 m 0 - 12192 m
Cache Per Processor
20 MB
Product colour
Black Black
Sustainability certificates
ENERGY STAR
Memory channels
Dual-channel
Processor manufacturer
AMD Intel
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity
Processor generation
Intel Core (Series 2)
Processor cache type
Smart Cache
On-board graphics card
On-board graphics card model
AMD Radeon 740M Intel® Graphics
Discrete graphics card model
Not available Not available
Discrete graphics card
Colour name
Black
Trusted Platform Module (TPM) version
2.0
Password protection type
BIOS
Trusted Platform Module (TPM)
Top Wi-Fi standard
Audio chip
Realtek ALC233 Realtek ALC256
Total SSDs capacity
Number of SSDs installed
SSD interface
PCI Express 4.0 PCI Express 4.0
Combo headphone/mic port
WLAN controller manufacturer
Realtek
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity
On-board graphics card family
AMD Radeon Intel® Graphics
WLAN controller model
Realtek RTL8922AE
Keyboard included
Efficient-core base frequency
1.6 GHz
On-board GPU manufacturer
AMD Intel
Number of storage drives installed
Mouse connectivity
Wired Wired
Keyboard connectivity
Wired Wired
Number of processors installed
Power supply input voltage
100 - 240 V
Performance cores
4
Performance-core base frequency
2.2 GHz
Maximum turbo power
115 W
Processor base power
45 W
Efficient cores
4
Efficient-core Max Turbo Frequency
3.6 GHz
Carbon Footprint
537 kg carbon emissions
Producer
Dell
Compliance certificates
RoHS
M.2 SSD size
2280 (22 x 80 mm)