Tax included
Quantity
Product Details
BTO101_QVT1260_EMEA_UBU_3YPSNO
5 Items
Data sheet
Warranty
36 month(s)
Net weight
4.16 kg
Gross weight
5.21 kg
WEEE tax
Yes
Packing quantity
1.00 pc(s)
Volume (m3)
0.02 m
Tare weight (kg)
1.05 kg
Gross depth (mm)
310.00 mm
Gross width (mm)
200.00 mm
Gross height (mm)
350.00 mm
WEE classification
CL109:6:2017-04-01
Paper/Pasteboard
880.00 g
Embeeded battery
Yes
TI weight (kg)
0.00 kg
Plastic (No PET)
170.00 g
Composition of battery
CL127:KT:2016-12-09
Classification of battery
CL126:NE:2016-12-09
Type of battery
Accumulator
Palette Qty
80 pc(s)
Producer
Dell
Quick Compare
Product
Availability
Price
Description
The Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 5 is a compact personal computer designed for efficiency and performance in an ultra small form factor. Equipped with an Intel Core i5 processor, it offers robust processing power with a clock speed of 2.1 GHz, reaching up to 4.6 GHz with Turbo Boost. The system features dual-channel DDR5 SDRAM, providing rapid data transfer rates and support for multitasking. Security is a priority, with a discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) chip ensuring safe transactions and data integrity. Ideal for office environments or home use, this PC supports high-definition audio through integrated Realtek ALC256 codecs. The inclusion of SmartPower On functionality allows for convenient wake-up on demand, while various ports like USB-C, HDMI, and Ethernet enable flexible Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 5 i5-13420H/16GB/512GB/Intel UHD/WIN11 Pro/ENG kbd/Black/3Y Warranty | Lenovo
Type
Personal computer - tiny
Warranty
36 month(s)
Net weight
1.13 kg
Gross weight
1.71 kg
WEEE tax
Packing quantity
1.00 pc(s)
Volume (m3)
0.00 m
Tare weight (kg)
0.58 kg
Gross depth (mm)
179.00 mm
Gross width (mm)
183.00 mm
Gross height (mm)
37.00 mm
WEE classification
CL109:6:2017-04-01
Paper/Pasteboard
Embeeded battery
Mouse included
No
Colour
Black
TI weight (kg)
0.00 kg
Width
93 mm
Dimensions (WxDxH)
17.9 cm x 18.29 cm x 3.65 cm
Height
309 mm
Depth
296 mm
Plastic (No PET)
Composition of battery
CL127:KT:2016-12-09
Classification of battery
CL126:NE:2016-12-09
Type of battery
Battery
Weight
5.06 kg 1.13 kg
Product type
PC
Optical drive type
No
Keyboard
English
Bluetooth
Bluetooth version
5.4
Power
(50/60 Hz)
Power supply
180 W
Microphone in
Palette Qty
585 pc(s)
SSD form factor
M.2
Display included
Internal memory type
DDR5-SDRAM
Memory slots
2x SO-DIMM
Processor family
Intel Core 5
Processor model
210H
Processor threads
12
Processor cores
8
Processor boost frequency
4.8 GHz
HDMI ports quantity
1
DisplayPorts quantity
1
Wi-Fi
Internal memory
16 GB
Wi-Fi standards
Wi-Fi 6 (802.11ax)
Operating system installed
Windows 11 Pro
Audio system
High Definition Audio
USB 2.0 ports quantity
4
Cable lock slot
Placement supported
Vertical
HDMI version
1.4
DisplayPort version
1.4
Ethernet LAN (RJ-45) ports
Chassis type
SFF
Storage media
SSD
Operating system architecture
64-bit
Total storage capacity
512 GB
Maximum internal memory
64 GB
PRODUCT DESCRIPTION
Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 5 - tiny Core i5 13420H 2.1 GHz - 16 GB - SSD 512 GB - English
PROCESSOR
Intel Core i5 (13th Gen) 13420H / 2.1 GHz (up to 4.6 GHz, (8-core)
Graphics controller
Intel UHD Graphics Shared Video Memory (UMA)
SSD Capacity
512 GB
Audio output channels
7.1 channels
Line-in
Ethernet LAN data rates
1000 Mbit/s
Ethernet LAN
Cable lock slot type
Kensington
Antenna type
2x2
80 PLUS certification
80 PLUS Bronze
Manufacturer Warranty
Base warranty - 1 year - pick-up and return Extended warranty - 3 years - on-site
Environmental Standards
TCO Certified, generation 10, for desktops, ENERGY STAR Qualified
Localisation
Language: English, French, German, Dutch / region: Netherlands
RAM
16 GB (installed) / 64 GB (max) - DDR5 SDRAM
Networking
1GbE, 802.11a, 802.11b/g/n, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6
Hard Drive
SSD 512 GB - PCI Express 4.0 x4 - M.2 2280 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe)
Bundled Services
3 Years Lenovo Onsite Support
Manufacturer Selling Program
Lenovo TopSeller
NVMe
Volume
8.6 L
Cache memory
12 MB
Processor cache
12 MB
Optical Storage
No optical drive
Number of 3.5" bays
OS Provided
Windows 11 Pro
Password protection
Cache Per Processor
Product colour
Grey
Market positioning
Business
Sustainability certificates
EPEAT Silver
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
Processor manufacturer
Intel
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity
Processor generation
Intel Core (Series 2)
Processor cache type
Smart Cache
On-board graphics card
On-board graphics card model
Intel® Graphics
Discrete graphics card model
Not available
Discrete graphics card
Colour name
Gray
Trusted Platform Module (TPM) version
2.0
Password protection type
User
Trusted Platform Module (TPM)
Top Wi-Fi standard
Wi-Fi 6 (802.11ax)
Total SSDs capacity
Number of SSDs installed
SSD interface
PCI Express 4.0
Combo headphone/mic port
On-board graphics card family
Intel® Graphics
Trial software
1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. McAfee® 1 years
Keyboard included
Efficient-core base frequency
1.6 GHz
On-board GPU manufacturer
Intel
LAN controller
Intel WGI219V
PCI Express x16 (Gen 4.x) slots
Line-out
Number of SATA III connectors
2
Performance cores
4
Performance-core base frequency
2.2 GHz
Maximum turbo power
115 W
Processor base power
45 W
Efficient cores
Efficient-core Max Turbo Frequency
3.6 GHz
Producer
Lenovo
Compliance certificates
REACH
M.2 SSD size
2280 (22 x 80 mm)