Atmintis G.Skill DDR5 5600MT/s F5-5600S4040A16GX1-RS
Tax included
Quantity
Product Details
F5-5600S4040A16GX1-RS
5 Items
Quick Compare
Product
Kingston KVR32N22D8/16 16 GB, DDR4, 3200 MHz, PC/server, Registered No, ECC No
Sale!
Kingston KVR32S22D8/16 16 GB, SODIMM, 3200 MHz, Notebook, Registered No, ECC No
Sale!
SILICON POWER XPOWER Zenith RGB 16GB SILICON POWER XPOWER Zenith RGB 16GB ADATA 16GB DDR5 5600MHz SO-DIMM ADATA 16GB DDR5 5600MHz SO-DIMM
Availability
Price
Description
Kingston KVR32N22D8/16 16 GB, DDR4, 3200 MHz, PC/server, Registered No, ECC No Kingston KVR32S22D8/16 16 GB, SODIMM, 3200 MHz, Notebook, Registered No, ECC No Ranging from blazing speeds of 3200 MHz with low 1.35 V power consumption, the Zenith allows for gameplay at the highest settings with automatic overclocking. Its fully optimized testing ensures complete compatibility on most leading high-end motherboards to support the most hardcore gamers and modders. The ADATA 16 GB DDR5 SDRAM memory module is designed for efficient performance and reliable functionality. Operating at a memory speed of 5600 MHz, this module ensures a swift computing experience, enhancing system responsiveness across a variety of applications. With an advanced on-die ECC for data integrity and a built-in Power Management IC, the module combines speed with energy efficiency, making it a solid choice for upgrading your system's memory capacity.
Warranty
60 month(s) 60 month(s)
Producer product name
Net weight
0.008 kg 0.009 kg
Gross weight
0.028 kg 0.018 kg
WEEE tax
Yes No
Packing quantity
1.00 pc(s) 25 pc(s)
Gross depth master carton
210 mm
Gross width master carton
115 mm
Gross height master carton
55 mm
Net weight master carton
0.425 kg
Tare weight master carton
0.013 kg
Volume (m3)
0.000059248 m 0.000029295 m
Tare weight (kg)
0.02 kg 0.009 kg
Gross depth (mm)
46 mm 7 mm
Gross width (mm)
8 mm 45 mm
Gross height (mm)
161 mm 93 mm
WEE classification
CL109:6:2017-04-01
Paper/Pasteboard
18.00 g 9 g
Embeeded battery
No No
Plastic (No PET)
2.00 g 13.00 g
Product type
Memory module Memory module
Capacity
16 GB 16 GB 16 GB 16 GB
Palette Qty
29166 pc(s) 32500 pc(s)
Features
ECC
No No
Memory type
DDR4 SDRAM - DIMM 288-pin DDR5 SDRAM - SO-DIMM 262-pin
Memory clock speed
3200 MHz 3200 MHz
Memory form factor
288-pin DIMM DDR4
Memory voltage
1.2 V 1.2 V
Component for
PC/server Notebook
Internal memory type
DDR4 SODIMM
Registered
CAS latency
CL22 CL22
Memory layout (modules x size)
2Rx8 GB
Speed
Voltage
1.35 V 1.1 V