MEMORY DIMM 16GB PC25600 DDR4/K2 F4-3200C16D-16GVKB G.SKILL
    G.Skill
    Tax included
    Ripjaws V|Performance Gaming|DDR4|Module capacity 8GB|Quantity 2|3200 MHz|288-pin DIMM|CL 16|Nominal voltage 1.35 V|Colour Black
    Quantity
    Ripjaws V F4-3200C16D-16GVKB
    Designed with a 42mm module height, the Ripjaws V series memory is ideal for use with large CPU coolers.
    Product Details
    F4-3200C16D-16GVKB
    3 Items
    Data sheet
    Colour
    Black
    Memory type
    DDR4
    Garantija
    X
    Category Code
    MEM
    Frequency speed
    3200 MHz
    Vendor Homepage
    www.gskill.com/en/product/f4-3200c16d-16gvkb
    CL
    16
    Memory module capacity
    8GB
    Nominal voltage
    1.35 V
    Number of modules
    2
    Module form factor
    288-pin DIMM
    Total capacity
    16GB
    Memory series
    Ripjaws V
    Performance
    Gaming
    Units per Shipping Box
    1
    Product Net Weight
    0.078 kg
    Unit Calculated Weight
    0.12 kg
    Unit Calculated Volume
    0.0004785 cubm
    Quick Compare
    Product
    G.Skill | Trident Z | 16 GB | DDR4 | 3200 MHz | PC/server | Registered No | ECC No G.Skill | Trident Z | 16 GB | DDR4 | 3200 MHz | PC/server | Registered No | ECC No MEMORY DIMM 16GB PC28800 DDR4/DDR-C600URG16G36D DAHUA MEMORY DIMM 16GB PC28800 DDR4/DDR-C600URG16G36D DAHUA SILICON POWER DDR4 16GB 2666MHz CL19 SILICON POWER DDR4 16GB 2666MHz CL19 MEMORY DIMM 16GB PC25600 DDR4/GR3200D464L22/16G GOODRAM MEMORY DIMM 16GB PC25600 DDR4/GR3200D464L22/16G GOODRAM
    Availability
    Price
    Description
    G.Skill | Trident Z | 16 GB | DDR4 | 3200 MHz | PC/server | Registered No | ECC No DDR4 | 16 GB | 3600 MHz | CL 18 | 1.35 V | 288-pin DIMM Designed to help your system run faster and smoother, this DDR4 SODIMM series offers up to the industry's fastest memory speed with 3200MT/s. Plus, DDR4 technology is up to twice as fast as its predecessor, DDR3, delivering more bandwidth and more energy efficiency. A simple upgrade allows for faster application load times, increased responsiveness, and the ability to handle data-intensive programs with ease. DDR4 | 16 GB | Unregistered (unbuffered) | 3200 MHz | CL 22 | 1.2 V | 288-pin DIMM
    Warranty
    36 month(s)
    Producer product name
    Trident Z
    Net weight
    0.124 kg
    Gross weight
    WEEE tax
    No
    Packing quantity
    1.00 pc(s)
    Volume (m3)
    0.0003312 m
    Tare weight (kg)
    Gross depth (mm)
    15 mm
    Gross width (mm)
    138 mm
    Gross height (mm)
    160 mm
    Paper/Pasteboard
    58 g
    Embeeded battery
    No
    Other features
    For AMD
    Plastic (No PET)
    4 g
    Product type
    Memory module
    Capacity
    16 GB 16 GB
    Palette Qty
    5217 pc(s)
    Features
    Unbuffered
    ECC
    Memory type
    DDR4 SDRAM - SO-DIMM 260-pin
    Memory clock speed
    3200 MHz
    Memory voltage
    1.35 V
    Component for
    PC/server
    Internal memory type
    DDR4
    Registered
    Memory layout (modules x size)
    2x8 GB
    Speed
    2666 MHz (PC4-21300)
    Voltage
    1.2 V
    Garantija
    X X
    PRODUCT DESCRIPTION
    SILICON POWER - DDR4 - module - 16 GB - SO-DIMM 260-pin - 2666 MHz / PC4-21300 - unbuffered
    Category Code
    MEM MEM
    Unit Box Height
    Unit Box Length
    Unit Box Width
    Vendor Homepage
    Manufacturer Warranty
    Limited lifetime warranty
    MODEL
    DDR-C600URG16G36D
    Upgrade Type
    Generic
    Data Integrity Check
    Non-ECC
    Latency Timings
    CL19
    Producer
    G.Skill
    Units per Shipping Box
    10 20
    Unit Calculated Weight
    0.168 kg 0.031 kg
    Unit Calculated Volume
    0.0004089 cubm 0.0001028 cubm
    Summary
    Dahua Technology DDR-C600URG16G36D. Component for: PC, Internal memory: 16 GB, Memory layout (modules x size): 2 x 8 GB, Internal memory type: DDR4, Memory clock speed: 3600 MHz, Memory form factor: 288-pin DIMM, CAS latency: 18 Goodram GR3200D464L22/16G. Component for: PC/Server, Internal memory: 16 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 16 GB, Internal memory type: DDR4, Memory clock speed: 3200 MHz, Memory form factor: 288-pin DIMM, CAS latency: 22
    Weight & dimensions (Weight)
    65 g
    Logistics data (Harmonized System (HS) code)
    Weight & dimensions (Width)
    46.9 mm 133.35 mm
    Weight & dimensions (Depth)
    136.1 mm
    Weight & dimensions (Height)
    7.6 mm
    Packaging data (Package width)
    78.9 mm
    Packaging data (Package depth)
    176.6 mm
    Packaging data (Package height)
    9.5 mm
    Packaging data (Package weight)
    169.5 g
    Packaging data (Package type)
    Blister
    Operational conditions (Operating relative humidity (H-H))
    25 - 85 %
    Operational conditions (Operating temperature (T-T))
    0 - 70 C
    Operational conditions (Storage temperature (T-T))
    -20 - 85 C
    Features (CAS latency)
    Features (Component for)
    PC PC/Server
    Features (Internal memory)
    16 GB 16 GB
    Features (Internal memory type)
    DDR4 DDR4
    Features (Memory form factor)
    288-pin DIMM 288-pin DIMM
    Features (Memory layout (modules x size))
    2 x 8 GB 1 x 16 GB
    Features (Memory voltage)
    1.35 V 1.2 V
    Features (Intel Extreme Memory Profile (XMP))
    Yes
    Features (Intel Extreme Memory Profile (XMP) version)
    Features (Memory clock speed)
    3600 MHz 3200 MHz