- https://www.lg.com/us/monitors/lg-40u990a-w-ultrafine-monitor
- MODEL
- 40U990A
- Product Net Weight
- 14.106 kg
- Unit Calculated Weight
- 18 kg
- Unit Calculated Volume
- 0.1272 cubm
- CnCode
- Energy Efficiency (EPREL Registration Number)
- Energy Efficiency (EPREL Version Number)
- Energy Efficiency (Data Sheet (Link))
- https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2316993/fiches?language EN
- Energy Efficiency (Energy efficiency class)
- F
- Summary
- LG 40U990A-W. Display diagonal: 101.6 cm (40" ), Display resolution: 5120 x 2160 pixels, HD type: WUHD, Native aspect ratio: 21:9, Viewing angle, horizontal: 178° , Viewing angle, vertical: 178° . Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjus
- Packaging data (Package width)
- 1206.5 mm
- Packaging data (Package depth)
- 200.66 mm
- Packaging data (Package height)
- 419.1 mm
- Packaging data (Package weight)
- 17780 g
- Packaging content (Cables included)
- DisplayPort/HDMI/Thunderbolt/USB Type-C
- Display (Display diagonal)
- 40 "
- Display (Display diagonal (metric))
- 101 cm
- Display (Display number of colours)
- 1.06 billion colours
- Display (Display resolution)
- 5120 x 2160 pixels
- Display (HD type)
- WUHD
- Display (Native aspect ratio)
- 21:9
- Display (Screen shape)
- Curved
- Display (Viewing angle, horizontal)
- 178
- Display (Viewing angle, vertical)
- 178
- Ports & interfaces (HDMI ports quantity)
- Network (Ethernet LAN)
- Yes
- Design (Product colour)
- Black
- Power (Energy consumption (HDR) per 1000 hours)
- 58 kWh
- Power (Energy consumption (SDR) per 1000 hours)
- 40 kWh
- Power (Energy efficiency class (HDR))
- G
- Power (Energy efficiency class (SDR))
- F
- Power (Energy efficiency scale)
- A to G
- Weight & dimensions (Depth (with stand))
- 259.08 mm
- Weight & dimensions (Depth (without stand))
- 106.68 mm
- Weight & dimensions (Height (with stand))
- 614.68 mm
- Weight & dimensions (Height (without stand))
- 419.1 mm
- Weight & dimensions (Weight (with stand))
- 14106 g
- Weight & dimensions (Width (with stand))
- 947.42 mm
- Weight & dimensions (Width (without stand))
- 947.42 mm
- Weight & dimensions (Weight (without stand))
- Packaging data (Package type)
- Box
- Power (AC input frequency)
- 50/60 Hz
- Power (AC input voltage)
- 100 - 240 V
- Performance (AMD FreeSync)
- Yes
- Other features (Country of origin)
- China
- Power (Power consumption (off))
- 0.3 W
- Performance (AMD FreeSync type)
- FreeSync Premium
- Performance (NVIDIA G-SYNC)
- No
- Display (Colour gamut standard)
- DCI-P3
- Display (Contrast ratio (typical))
- Display (DCI-P3 coverage)
- 99 %
- Display (Display brightness (typical))
- 450 cd/m
- Display (Maximum refresh rate)
- 120 Hz
- Display (Panel type)
- Nano IPS
- Display (Pixel pitch)
- 0.1815 x 0.1815 mm
- Display (Response time measurement type)
- GTG (Gray to Gray)
- Display (Touchscreen)
- No
- Multimedia (Built-in camera)
- Multimedia (Built-in speaker(s))
- Ports & interfaces (Built-in USB hub)
- Ports & interfaces (DisplayPort version)
- Ports & interfaces (DisplayPorts quantity)
- Ports & interfaces (HDMI)
- Ports & interfaces (Headphone out)
- Ergonomics (Cable lock slot)
- Ergonomics (Height adjustment)
- Ergonomics (Panel mounting interface)
- 100 x 100 mm