ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ 31.5inch
    ASUS
    Tax included
    Designed for gamers, the monitor boasts a response time of 0.03 ms and a V-Sync rate of 240 Hz at maximum resolution, allowing for smooth motion and reduced blur. Multiple features such as ASUS GamePlus, Flicker-Free technology, and Low Blue Light technology enhance both play and productivity. Coupled with adaptive-sync support for AMD FreeSync Premium Pro
    Quantity
    • 32-inch Quantum Dot OLED display with 3840 x 2160 resolution
    • 240 Hz V-Sync rate and 0.03 ms response time for fluid gaming
    • Brightness of 1000 cd/m2 with high contrast ratio
    • Adaptive-sync support for a smooth gaming experience
    • Connectivity options including HDMI, USB-C, and DisplayPort
    Product Details
    90LM09T0-B01371
    2 Items
    Data sheet
    Colour
    Black
    Weight
    8.8 kg
    Device type
    OLED monitor - 32"
    Features
    KVM Switch, USB 3.2 Gen 1 hub
    Voltage
    AC 100-240 V (50/60 Hz)
    Response time
    0.03 ms (grey-to-grey)
    Aspect ratio
    16:9
    Pixel pitch
    0.1814 mm
    Contrast ratio
    PRODUCT DESCRIPTION
    ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ - OLED monitor - 4K - 32" - HDR
    Native resolution
    4K 3840 x 2160 at 240 Hz
    Brightness
    1000 cd/m
    Manufacturer Warranty
    3-year warranty
    Energy Class
    Class G
    Adaptive-Sync Technology
    VESA Adaptive-Sync, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-SYNC Compatible
    Colour Support
    1073.7 million colours (10-bit)
    Input Connectors
    2xHDMI, DisplayPort, USB-C
    Display Position Adjustments
    Height, swivel, tilt
    Compliant Standards
    HDR Capable
    HDR10 / DisplayHDR 400
    Screen Coating
    Anti-glare
    Colour Gamut
    99% DCI-P3