IIYAMA DS3002C-B1 ACC Desk mount Dual(P)
IIYAMA
Su mokesčiais
The iiyama DS3002C-B1 is a desk mount (grommet or clamp) for two flat screens up to 27". Using the arm you save space on your desk and thanks to the cable management system it is easier to keep your workplace tidy. But what is more important, offering broad adjustment capabilities including tilt, swivel, height and rotation, the dual gas spring arm makes sure you can easily adjust the position of the screens to your preferences assuring ergonomic body posture.
  • 360° pan and 90° rotation for flexible viewing angles
  • Supports 10"-27" monitors for versatile use
  • Gas spring lift for smooth height adjustment
  • Integrated cable management for a tidy workspace
  • Desk-mountable design supports up to 5 kg per monitor
Prekė detaliau
DS3002C-B1
5 Prekės
Charakteristikos
Colour
Black
Product type
Mounting kit (adjustable arm) - desk-mountable
PRODUCT DESCRIPTION
Iiyama DS3002C-B1 mounting kit - adjustable arm - for 2 monitors - black
Manufacturer Warranty
5-year warranty
Recommended Use
2 monitors
Rotation
90
Tilt
-85 to 15
Pan
360
Recommended Display Size
10"-27"
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm, 75 x 75 mm
Max Load Weight
5 kg
Greitas palyginimas
Prekė
Prieinamumas
Kaina
Aprašymas
The Kensington SmartFit Premium mounting kit enhances workspace organization and ergonomics. Designed for LCD displays up to 49 inches, this heavy-duty mounting solution features a gas spring monitor arm that allows for various adjustments including height, tilt, swivel, and rotation. With a tilt range from -20° to 50° and rotation capability of 180°, users can achieve optimal viewing angles to reduce strain during extended use. Integrated cable management keeps clutter at bay, ensuring a tidy workspace while maintaining full access to connections and ports. The mounting kit supports standard flat panel interfaces of 100 x 100 mm, 75 x 75 mm, 200 x 200 mm, and 300 x 300 mm, making it compatible with a wide range of monitors. With a maximum load weight of 20 kg, this mounting solution is bu Neomounts AV60-500BL Videobar and laptop shelf kit 43-110" - VESA - max 8 kg - universal, Black | Neomounts
Warranty
60 month(s)
Net weight
6.60 kg
Gross weight
6.90 kg
WEEE tax
No
Packing quantity
1.00 pc(s)
Volume (m3)
0.25 m
Tare weight (kg)
0.30 kg
Gross depth (mm)
434.00 mm
Gross width (mm)
900.00 mm
Gross height (mm)
640.00 mm
Paper/Pasteboard
260.00 g
Embeeded battery
No
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
11.7 cm x 58.9 cm x 65 cm 122.4 cm x 12.3 cm x 66.3 cm 56.7 cm x 32.4 cm x 64.4 cm
Plastic (No PET)
40.00 g
Weight
8.67 kg 4.1 kg
Product type
Material
Plastic, aluminium, steel Steel, aluminium, plastic Metal
Package content
Screws Gas spring
PRODUCT DESCRIPTION
Manufacturer Warranty
5-year warranty
Recommended Use
Monitor Curved / flat panel LCD display
Rotation
-180 to 180 -180 to 180 180
Tilt
-40 to 40 -50 to 20 -20 to 50
Adjustments
Height, tilt, swivel, rotation Tilt, pivot, rotation, height, depth Height, swivel, rotation, tilt
Recommended Display Size
17"-32" Up to 45" Up to 49"
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm, 75 x 75 mm 100 x 100 mm, 75 x 75 mm 300 x 300 mm, 200 x 200 mm, 100 x 100 mm, 75 x 75 mm